starto mniedlaczego jaofertakontakt
Czwartek, 12 grudnia 2019, godzina 23:41
 


 
USG odbytu PDF Drukuj Email

Ultrasonograficzne badanie kanału odbytu i odbytnicy prowadzone jest przy użyciu głowicy z wirującym kryształem o wysokiej częstotliwości z obrazowaniem obszaru 360 stopni wokół niej. Uzyskanie obrazu całego obwodu odbytu i odbytnicy daje możliwość porównania odcinków ściany jelita oraz na dokładne określenie lokalizacji odnalezionych zmian patologicznych.

Zastosowaniem USG w badaniach proktologicznych jest:
- ocena zwieraczy kanału odbytu (po urazach poporodowych lub po operacjach proktologicznych) wskazuje miejsce uszkodzenia mięśni
- diagnostyka ropni oraz przetok okołoodbytniczych i okołoodbytowych (umożliwia odnalezienie niewielkiego ogniska ropnego, które może być odpowiedzialne za niczym nieusprawiedliwioną gorączkę, ból w okolicy odbytu; pozwala też na skontrolowanie stopnia zdrenowania ropnia okołoodbytniczego już wcześniej rozpoznanego i leczonego chirurgicznie.
- dokładne określenie przebiegu kanału przetoki, odnaleźenie jej ujścia wewnętrznego – co jest z kolei warunkiem by leczenie przetoki było radykalne.
Przetoka jest często przyczyną lub naturalnym zejściem (rzadziej) ropnia okołoodbytniczego. Określając przebieg przetoki
w stosunku do zwieraczy odbytu uzyskuje się możliwość wybrania jak najbardziej oszczędnego dla wieraczy zakresu i metody jej leczenia.


Badanie USG odbytu głowicą rotacyjną jest ważnym uzupełnieniem pełnego badania proktologicznego.
W niektórych przypadkach rozstrzyga o możliwości i zakresie leczenia operacyjnego.

Autorem i redaktorem serwisu jest dr Tomasz Wesołowski

Ostatania aktualizacja 3/2012