starto mniedlaczego jaofertakontakt
Poniedziałek, 16 grudnia 2019, godzina 2:41
 


 
Kompresjoterapia PDF Drukuj Email

Co to jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia oznacza zakładanie w odpowiedni sposób bandaży elastycznych, noszenie podkolanówek, nadkolanówek, pończoch lub rajstop, które są zrobione specjalnie, aby wspomagać pracę żył i krążenie krwi w nogach.

Ta specjalność pończochy lub podkolanówki stosowanej w kompresjoterapii polega na tym, że ucisk jej jest stopniowany - im wyżej tym jest mniejszy. Oznacza to, że największy ucisk pończocha wywiera na poziomie stopy a najmniejszy na poziomie ściągacza. Nie ma zatem sytuacji takiej, jak przy zwykłych skarpetach, podkolanówkach lub obcisłych spodniach, że ściągacz lub inna część (np. spodni na poziomie uda) ma największy ucisk co powoduje ograniczenie odpływu krwi i chłonki w kierunku serca i dochodzi do obrzęku części nogi poniżej miejsca największego ucisku.

Trzeba pamiętać, że serce pompując krew musi pokonać siłę grawitacji. Kiedy człowiek chodzi, regularne kurczenie i rozkurczanie się mięśni łydek przepompowuje krew z żył w nogach wspomagając tym efekt pracy serca. Większość z nas jednak spędza dzień siedząc lub stojąc. Co więcej, pewna grupa osób ma wrodzone osłabienie ścian żylnych i zastawek co jest dodatkowo czynnikiem osłabiającym krążenie żylne. Kompresjoterapia poprzez stopniowany ucisk zmniejsza wielkość żyły przez co wymusza odpływ krwi do żył głębokich i stamtąd w kierunku serca. Ponadto, uniemożliwia powstawanie obrzęku.

W zależności od objawów i zaawansowania niewydolności żylnej stosuje się cztery wielkości ucisku wyrażanego w jednostkach ciśnienia [mmHg]. O decyzji rozpoczęcia stosowania kompresjoterapii jak również wyborze wielkości ucisku powinien zdecydować lekarz.

 

Autorem i redaktorem serwisu jest dr Tomasz Wesołowski

Ostatnia aktualizacja: 9/2009