starto mniedlaczego jaofertakontakt
Piątek, 13 grudnia 2019, godzina 1:10
 


 
Badanie proktologiczne PDF Drukuj Email

Pojęcie to powinno obejmować wszystkie rodzaje badań odbytu i jelita grubego jednak zwyczajowo odnosi się do jednego z nich zwanego badaniem per rectum (z łac. przez odbytnicę). Tak naprawdę powinno nazywać się jednak per anum (z łac. przez odbyt). Należy do podstawowych badań lekarskich. Powinno znaleźć się ono na Twojej liście rutynowych badań lekarskich już po czterdziestym roku życia.

Na czym polega?

Polega ono na  badaniu odbytu palcem. Lekarz wprowadza do odbytu palec w rękawiczce z nałożonym przeźroczystym żelem. Wcześniej ogląda i bada okolicę odbytu. Całe badanie trwa kilka mniut. 

Dlaczego należy je wykonywać?

Badanie to umożliwia ocenę odbytu, kanału odbytu i części odbytnicy. Pozwala również na częściowe zbadanie narządów sąsiadujacych z odbytnicą, czyli: u kobiet -  tylnej powierzchni macicy oraz górnego odcinka pochwy; u mężczyzn - tylnej powierzchni gruczołu krokowego (prostaty).

Jak się przygotować do tego badania? 

Nie potrzebne są żadne szczególne przygotowania, ani nie jest potrzebna również lewatywa. Kobiety nie muszą się także obawiać badania, jeśli są akurat w trakcie trwania krwawienia miesiączkowego. Nie wpływa to na badanie ani na jego wynik.

Jeśli odczuwasz w okolicy odbytu jakiekolwiek objawy, zgłoś się na takie badanie, gdyż mogą to być obajwy chorobowe!

Autorem i redaktorem serwisu jest dr Tomasz Wesołowski

Ostatnia aktualizacja: 4/2009