starto mniedlaczego jaofertakontakt
Piątek, 13 grudnia 2019, godzina 0:13
 


 
Usg jamy brzusznej PDF Drukuj Email

USG jamy brzusznej jest to jedno z bardziej powszechnych i niezbędnych dziś badań diagnostycznych. Przeprowadzane jest za pomocą aparatu zwanego ultrasonografem składającego się z sondy (głowicy) oraz aparatu, który przetwarza odebrane sygnały na obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych i po analizie komputerowej powstaje zarys badanego narządu na monitorze.
Na ekranie widać czarno-biały obraz w czasie rzeczywistym pozwalający obserwować nie tylko kształt organów, ale też ich ruchy. USG jamy brzusznej jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym (energia fali ultradźwiękowej jest niewielka zatem możliwość uszkodzenia tkanek jest znikoma).

Jak badanie przebiega?

Rutynowo badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach (na wznak). W czasie badania istnieje czasami konieczność położenia się na boku (badanie nerek).
Badanie wykonywane jest w trakcie spokojnego, płytkiego oddechu jak również na głębokim wdechu.
Aby fale ultradźwiękowe mogły przeniknąć do tkanek powietrze znajdujące się pomiędzy powierzchnią ciała a głowicą musi zostać usunięte dlatego na powierzchnię skóry nakładany jest specjalny żel.

Jakie narządy mogą być badane za pomocą USG jamy brzusznej?

Przy pomocy badania USG jamy brzusznej oceniamy głównie następujące narządy i struktury: wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, pęcherz moczowy (jeśli jest wypełniony), narząd rodny u kobiet i gruczoł krokowy u mężczyzn, duże naczynia jamy brzusznej - aortę i żyłę główną dolną.
Za pomocą standardowo wykonanego badania USG przez powłoki brzuszne nie można dokładnie ocenić stanu żołądka i jelit ponieważ zawierają one gazy przez które ultradźwięki nie przenikają.
Przy pomocy badania USG można ocenić wielkość, kształt, strukturę narządu, stwierdzić obecność zmian oraz prześledzić stosunek danego narządu czy zmiany w stosunku do struktur sąsiadujących.

Jak przygotować się do badania usg?

  • pacjent powinien pozostać około 8 godzin bez posiłku, aby ilość gazów jelitowych, stanowiących przeszkodę dla badania, była jak najmniejsza
  • u osób z tendencją do wzdęć zaleca się zastosowanie środków takich jak Espumisan
  • w przypadku palaczy tytoniu - wstrzymanie się od palenia przed badaniem
  • pacjent powinien wypić około 1 litra wody i nie oddawać moczu aby przyjść na badanie z "pełnym pęcherzem" - jest to niezbędny warunek oceny pęcherza moczowego i narządów miednicy małej
  • pacjent powinien przynieść ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą diagnozowanego schorzenia zwłaszcza poprzednie wyniki badań obrazowych (USG, TK,MR) jeśli takie były wykonywane

Jakie są wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej?

Ogólnie można ująć to stwierdzeniem, że wskazaniem jest brak przeciwwskazań.
Do głównych wskazań wykonania usg jamy brzusznej należą:
- bóle brzucha
- wyczuwalne palpacyjnie guzy w jamie brzusznej
- powiększenie się obwodu brzucha
- podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej
- żółtaczka
- wymioty, biegunka
- krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego czy dróg rodnych
- utrudnienia w oddawaniu moczu i stolca
- utrata wagi ciała
- gorączka o niejasnej przyczynie
- urazy brzucha
- choroby nowotworowe (wykrywanie zmian, monitorowanie leczenia, poszukiwanie przerzutów)
- podejrzenie wad rozwojowych dotyczących narządów wewnętrznych jamy brzusznej

Autorem i redaktorem serwisu jest dr Tomasz Wesołowski

Ostatnia aktualizacja: 4/2009