starto mniedlaczego jaofertakontakt
Piątek, 13 grudnia 2019, godzina 0:57
 


 
Wrastające paznokcie PDF Drukuj Email

Co to jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć (łac. unguis incarnatus) jest problemem występującym dość często. Spowodowany jest on posiadaniem zbyt szerokiego paznokcia. Ma to charakter wrodzony (osobniczy).
Problem z wrastającym paznokciem zaczyna pojawiać się przy sprzyjających ku temu warunkach.
Są to: obcinanie paznokci u nóg "na okrągło", nadmiernie krótkie ich przycinanie, lub głębokie i okrągłe "podcinanie" na bokach, a także noszenie obuwia o wąskim przodzie.

Po czym poznać, że mam wrastający paznokieć?

- jeśli odczuwasz kłujący ból (najczęściej największego palca nogi, zwanego paluchem)
- widzisz obrzęk i zaczerwienienie palca przy brzegu paznokcia
- w tym miejscu pojawia się tzw. "dzikie mięso", wyciek ropy lub sączenie

Co robić?

W każdej z tych sytuacji zgłoś się do lekarza chirurga. Cokolwiek byś nie zrobił(a) sam(a), będzie nieskuteczne. Należy jednak zawsze załozyć w pierwszej kolejności jakikolwiek jałowy opatrunek i odkażać to miejsce.

Jak leczyć?

Wiele lat temu jedynym sposobem leczenia (a niestety nadal jeszcze praktykowanym) było usunięcie całego paznokcia. Jest to sposób leczenia zupełnie nieskuteczny - przynosi ulgę jedynie do czasu wzrostu nowej płytki paznokciowej. Wynika to z tego, że nowy paznokieć rośnie "starym torem" (czyli paznokieć wciąż jest zbyt szeroki) i cały problem rozpoczyna się od nowa. Podobną metodą nieskuteczną jest klinowe usuwanie fragmentu płytki paznokcia.

Właściwą metodą ulżenia w cierpieniu i zlikwidowania problemu na stałe jest  sprawienie by paznokieć rósł węższy. Można to zrobić jedynie poprzez chirurgiczne wycięcie tylko wrastającego fragmentu  paznokcia ale na całej jego długości, tj. od początku jego wzrostu do samego końca na czubku palca. Ranę po wycięciu nadmiaru szerokości płytki paznokciowej zeszywa się lub fenolizuje; efekt końcowy będzie taki sam. W tym drugim przypadku rana goi się 3-4x dłużej niz po zeszyciu.
Po odpowiednio wykonanym technicznie zabiegu, paznokieć ma taką samą szerokość w części, która jest widoczna i (w sensie estetyczno kosmetycznym - wygląd) jest niezmieniony.

Zdejmowanie zatem całego paznokcia jest nie tylko niepotrzebne, ale i nic nie daje poza stresem i złudą co do trwałości wyleczenia. Ponadto, kilkukrotne zdejmowanie płytki paznokcia może doprowadzic do uszkodzenia loży paznokcia a przez to do jego deformacji.

Zakładanie klamer MOŻE być skuteczne w sensie ostatecznego pozbycia się problemu jedynie w przypadkach kiedy szerokość paznokcia nie jest zbyt duża. W sytuacjach kiedy szerokość wrastania paznokcia dochodzi do np. 5 mm i więcej jedynie skutecznym sposobem wyleczenia problemu jest WŁAŚCIWIE wykonany zabieg chirurgiczny.

Autorem i redaktorem serwisu jest dr Tomasz Wesołowski

Ostatnia aktualizacja: 3/2011